nasz zespół

nasze wspinanie

Jesteśmy grupą ludzi, których zawodową i życiową pasją jest wspinanie. Bez cienia przesady możemy powiedzieć, że połączyły nas skały: to podczas wspinaczkowych wyjazdów poznaliśmy się i zaprzyjaźniliśmy już wiele lat temu. Wspinaczka jest naszą pasją i pozytywną obsesją, dlatego działamy także na rzecz środowiska wspinaczkowego przygotowując i ubezpieczając skalne drogi oraz wytyczając baldy. Bierzemy aktywny udział w udostępnianiu i zagospodarowaniu rejonu Szczytnika, Toczka, Nowej Wsi, Międzygórza, Suchonia i innych miejsc na Ziemi Kłodzkiej. Dzięki temu świetnie znamy nasze skały i prowadzące do nich ścieżki. Chętnie odwiedzamy także inne rejony. Jako instruktorzy wspinaczki chcemy nie tylko uczyć bezpiecznego wspinania, ale też dzielić się naszym doświadczeniem oraz radością, jaką daje kontakt ze skałą. Zapewniamy wysoki poziom komunikacji i zaopiekowania uczestnikami. Zapraszamy do wspólnej „wędrówki” skalnymi drogami!

kursy wspinaczkowe

monika wilga szyrmer

Chętnie odwiedzam różne rejony górskie, ale moim życiowym wyborem są Sudety. W nich mieszkam i pracuję jako przewodniczka wycieczek pieszych i narciarskich, przyrodniczka, instruktorka wspinania. Dobrze wiem, jak wiele radości i satysfakcji daje pokonywanie coraz większych trudności skalnych i przełamywanie własnych ograniczeń. Wspinanie cenię jednak przede wszystkim za możliwość kontaktu z naturą i tworzenie relacji z drugim człowiekiem, z którym łączymy się tak naprawdę czymś więcej niż tylko liną. Od kilku lat pomagam w tworzeniu rejonów wspinaczkowych Ziemi Kłodzkiej, mając swój skromny udział w wyznaczaniu i otwieraniu nowych dróg.

W ramach działalności Szkoły Wspinania Vertica zapraszam Was na:

 • kursy wspinaczki skalnej po drogach ubezpieczonych
 • wspinaczkowe wyjazdy rekreacyjne dostępne także dla osób wcześniej nie wspinających się
 • wycieczki górskie i przyrodnicze połączone ze wspinaniem
 • wspinaczkę podczas eventów i imprez integracyjnych
kursy wspinaczkowe

michał polaszczyk

Jestem rdzennym mieszkańcem Ziemi Kłodzkiej, od najmłodszych lat aktywnie spędzam czas w górach, wędrówki, eksploracja jaskiń, wspinaczka. Wspinanie sportowe jest, tym co zajmuje dużą część mojego życia, dostarczając mi niezapomnianych chwil i wrażeń. Aktywnie wspinam się sportowo po drogach ubezpieczonych oraz uprawiam bouldering. Uczestniczę w udostępnianiu nowych rejonów wspinaczkowych w Polsce i za granicą. Eksploruje tereny Ziemi Kłodzkiej w poszukiwaniu nowych miejsc do uprawiania boulderingu. Wspinanie to moja pasja, zdobytą wiedzę usystematyzowałem, zdobywając uprawnienia instruktora wspinaczki sportowej. 

Pod szyldem Szkoły wspinania „VERTICA” poprowadzę z Wami:

 • 2 dniowy kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych
 • 4 dniowy kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych
 • wyjazdy „skalny bouldering”
 • spotkania w skałach w ramach kursu „wspinanie dla każdego”
 • imprezy integracyjne
Wspinanie na Ziemi Kłodzkiej

grzesiek płoska

Sudety to mój matecznik: tutaj się urodziłem, tutaj mieszkam i od wielu lat pracuję jako przewodnik sudecki i animator imprez turystycznych o charakterze „przygodowym”. Wspinanie to moja pasja, którą realizuję już od ponad 20 lat. W tym czasie miałem okazję poznać nie tylko skały Sudetów, ale też drogi jedno- i wielowyciagowe w zachodniej i południowej Europie. Od wielu lat szkolę  przyszłych wspinaczy w skałach i na sztucznej ścianie. Działam też jako ekiper: jestem autorem pond 120 nowych dróg wspinaczkowych w różnych rejonach Sudetów Środkowych i Wschodnich. Posiadam uprawnienia instruktora rekreacji ruchowej o specjalności wspinaczka skałkowa i instruktora wspinaczki sportowej. Jestem ponadto instruktorem narciarstwa biegowego, które jest moją drugą pasją oraz przewodnikiem sudeckim II klasy z uprawnieniami do prowadzenia wycieczek narciarskich. Lubię reportaż, filmy Milcho Manchevskiego i dobrego punk rocka.

Jako instruktor Szkoły Wspinania VERTICA poprowadzę:

 • kursy wspinania po drogach ubezpieczonych
  wprowadzenie do wspinania w skale dla osób wspinających się wcześniej na panelu
 • szkolenia podstawowe na sztucznych ścianach
 • sekcje wspinaczkowe dla dzieci i młodzieży w Srebrnej Górze
 • eventy i imprezy plenerowe ze wspinaniem i zajęciami linowymi
 • przewodnictwo wspinaczkowe: wyjazdy w mniej znane rejony Sudetów
Wspinanie na Ziemi Kłodzkiej

sylwek maki górecki

Wspinanie to dla mnie coś więcej niż hobby – to nieodłączna część życia, równie naturalna i niezbędna jak oddychanie. Od pierwszego kontaktu ze skałą wiedziałem, że jest to coś, co chcę robić i co będzie dawało mi wielką satysfakcję. Moje wspinaczkowe ”skrzywienie” trwa już od ponad 30 lat, w czasie tym miałem okazję poznać tysiące dróg w różnych zakątkach Europy, różnych rodzajach skały i różnych formacjach. Przyjemność odnajduję wszędzie: w klamiastych przewieszeniach, krawądkowych pionach, tarciowych rajbungach. Na swoim koncie mam wiele pierwszych przejść ciekawych i wymagających dróg wspinaczkowych. Na zimę mógłbym jak ptak migrować do „ciepłych krajów” by tam się wspinać, jeśli jednak jestem na miejscu, chętnie uprawiam narciarstwo biegowe. Zajmuję się także ekiperowaniem nowych rejonów wspinaczkowych na Ziemi Kłodzkiej, jestem autorem ponad 50 dróg m. in. na Szczytniku, Toczku, w Międzygórzu. 

W ramach Szkoły Wspinania VERTICA spotkacie się ze mną w czasie:

 • kursów wspinaczkowych po drogach ubezpieczonych
 • szkoleń z zakresu poprawy techniki wspinania
 • wyjazdów wspinaczkowych na Ziemi Kłodzkiej
Wspinanie na Ziemi Kłodzkiej

łukasz gruszczyński

Wspinam się już od ponad 17 lat realizując sportowe trudności w okolicy stopnia 8a. Aktywnie eksploruję nowe rejony wspinaczkowe Ziemi Kłodzkiej i mam na swym koncie sporą ilość otwartych dróg. Jestem instruktorem wspinaczki sportowej, prowadzę szkolenia w skałach i sekcje na wrocławskich ścianach wspinaczkowych. Jestem także psychologiem sportu (pracuję z zawodnikami różnych dyscyplin), psychologiem biznesu i trenerem. Moje doświadczenie i wykształcenie pozwalają mi na realizację treningu mentalnego dla wspinaczy w formie warsztatów i szkoleń indywidualnych i grupowych. Wielokrotnie miałem okazję obserwować, jak w czasie prowadzonych przeze mnie zajęć uczestnicy przełamywali ograniczenia i podnosili swoje wspinanie na wyższy poziom. Spotkacie mnie także jako prelegenta na Festiwalu Górskim w Lądku-Zdroju, Krakowskim Festiwali Górskim i Festiwalu Integrowanie Przez Wspinanie.

W ramach Szkoły Wspinania VERTICA prowadzę:

 • kursy w skałach na drogach ubezpieczonych stałymi punktami asekuracyjnymi
 • sekcje sportowe na wrocławskich ścianach (Fpinka i Eiger)
 • praktyczny trening mentalny na ścianie lub w skałach
 • szkolenia biznesowe wykorzystujące wspinanie
 • trening wspinaczkowy z opracowaniem indywidualnego planu treningowego

Jako psycholog sportu działam jako założyciel            mental-line.pl

Wspinanie na Ziemi Kłodzkiej

Dariusz mielczarek

Na początku były Tatry, ale chodzone. Wędrując po najwyższych polskich górach dowiedziałem się, że można się także wspinać. Zacząłem więc to robić i nie przestaję od 35 lat. Dość szybko moja pasja przekształciła się w profesję: w 1996 roku, po kilku latach wspinania, zdobyłem uprawnienia instruktora wspinaczki Polskiego Związku Alpinizmu. Moje wspinaczkowe życie to odwiedzenie około 180 rejonów na całym świecie i poprowadzenie około 2500 dróg o różnym charakterze (jedno- i wielowyciągowe, sportowe, trady). Do moich największych osiągnięć zaliczam poprowadzenie siedmiu dróg o trudnościach 6.5 (7c+) RP i siedmiu dróg wycenionych na 6.4 (7b) OS. Wspinanie to nie jedyna bliska mi aktywność: lubię też żeglarstwo (mam patent sternika) i jazda konna, natomiast z wykształcenia (i zamiłowania!) jestem filmoznawcą. Od kilku lat mieszkam w Sudetach, ciesząc się bliskością wielu rejonów skalnych. 

Wspinanie na Ziemi Kłodzkiej